REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Otellerin Ramazan Formulü

Otellerin Ramazan Formulü
16 Haziran 2014 - 7:36

Okulların kapanmasıyla birlikte iç turizm pazarı bir anda hareketlenirken, son yıllarda Ramazan ayının tatil sezonun tam ortasına gelmesiyle yerli turistin tercihi de ikiye bölündü.

 

Toplam yerli turistin yüzde 28’i, yani yaklaşık 1 milyon yerli turist 15 Haziran-30 Temmuz tarihleri arasında tatile çıkıyor. İkinci büyük hareketin ise Ramazan Bayramı’nın başladığı 27 Temmuz ile okulların açılacağı 15 Eylül tarihleri arasındaki 6 haftalık sürede gerçekleşmesi bekleniyor.
Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği’nin (TÜRSAB) ‘2014 Turizm Sezonu Raporu’na göre, geçen yıl toplam 39 milyon kişiyi ağırlayan turizm sektörü, yurt dışında yaşayan vatandaşlarla birlikte bu yıl toplam 43 milyon kişiyi misafir edecek. Bu dönemde yurt içi ve yurt dışında seyahat edecek Türklerin sayısının ise 14 milyonu aşması bekleniyor. Yani 2014 yılı içinde toplam 57 milyon kişiyi aşan bir hareket söz konusu olacak. TÜRSAB üyesi acentalardan alınan bilgiye göre; yurt içindeki 14 milyon kişinin yaklaşık 5 milyonu bu sene tatilini otel, pansiyon gibi turizm tesislerinde geçirecek. Beklenti söz konusu 5 milyon kişinin 3.5-4 milyonun mayıs-eylül döneminde tatile çıkması yönünde.

YÜZDE 60 ARTIŞ

TÜRSAB’ın raporuna göre; 15-29 Haziran tarihleri arasındaki 2 haftalık dönemde otellerde konaklayan yerli turist sayısında mayıs ayına göre yüzde 60’a varan artış yaşanıyor. Bu 2 haftada 1 milyon yerli turist sahillere koşacak.Yerli turistin gözdesi yine Bodrum ve Antalya olurken, Bodrum’da sezon içinde bazı otellerde yerli turist oranı yüzde 40’ı bulacak. Antalya’da da bu oran ortalama yüzde 15’lerde olsa da tesise göre yüzde 20’leri aşan noktalar da olacak. Bu sene Almanya, Ukrayna ve Belçika gibi pazarlarda kayıp yaşayan ve işini şansa bırakmak istemeyen turizm sektörü, sezonun ortasına rastlayan Ramazan ayında yerli turisti kaybetmemek için yüzde 30-40’a varan indirim yapacak. 2.5 milyon yerli turist tatilini 27 Temmuz-15 Eylül arasında yapacak. İstanbul genelinde oteller ucuzladı. Lüks segment fiyatlarını korumayı başarırken tüm oteller ortalamasına bakıldığında ortalama oda fiyatı önceki yıla göre 139 Euro’dan 124 Euro’ya geriledi. Antalya’da doluluk oranı önceki yıla göre yüzde 8 düşse de oda başına gelir yüzde 4.2 arttı. Oda başına gelir Nisan 2013’te 33.9 Euro iken bu yıl 35.3 Euro seviyesine yükseldi.

Rapora göre, 2013 yılında 34 milyon 910 milyonu yabancı olmak üzere toplam 39.2 milyon ziyaretçiyi ağırlayarak 32.3 milyar dolarlık bir turizm geliri elde eden Türkiye için bu seneki beklenti toplam 43 milyon ziyaretçi ve 35-36 milyar dolarlık turizm geliri. Yıl genelinde yüzde 8-10’luk bir büyüme bekleyen sektör, Ocak-Nisan ayında 7 milyon yabancıyı ağırladı. Bir önceki yıla göre artış yüzde 5.7 olarak gerçekleşti. Türkiye’de asıl sezon mayıs-ekim arasında yaşandığı için asıl belirleyici olan döneme girilmiş görünüyor. Antalya ve İstanbul’da bu dönemde doluluk oranları bir miktar gerilese de sektörün yıl sonu hedeflerinde herhangi bir değişiklik şimdilik öngörülmüyor.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.