REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Bu Çocuklar Hepimizin

Bu Çocuklar Hepimizin
12 Haziran 2014 - 8:06

Yaz geldi, okullarda yarın son kez ders zili çalacak. Bazı öğrenciler tatil hesapları yaparken,  bazıları çoktan boya sandığını kapıp meydandaki yerini aldı.

Yaz tatilinde ayakkabı boyacılığı yaparak veya selpak satarak para kazanmaya çalışan çocuklar, daha okullar kapanmadan Sultanbeyli  kent meydanını adeta istila etti. Vatandaşlara zorla selpak satmaya çalışan ya da, ayakkabılarını zorla boyamaya çalışan bazı çocuklar vatandaşları isyan ettiriyor.

Bazı ayakkabı boyacıları, bankta oturan vatandaşlardan izin almadan ayakkabısını boyamaya çalışıyor. Ayakkabısını boyatmak istemeyen vatandaşlar boyacılara tepki gösterirken, bu tepkiler bazen de sert şekilde oluyor.

VATANDAŞ TEPKİLİ

Küçük yaştaki çocuklara ayakkabı bayacılığı yaptırılması, selpak sattırılması vatandaşın da tepkisine neden oluyor. Okul çağındaki çocukların mutlaka okullarıyla ilgilenmeleri gerektiğini belirten vatadaşlar, “ Çocukların çalıştırılması çok yanlış. Yaz boyunca boyacılık yaptırılan, selpak sattırılan çocuklar, okuldan soğuyor. Biz de çocukların çalışmaya alışıp okuldan soğumamaları için ayakkabılarımızı boyacı çocuklara  boyatmıyoruz” diyor.

ÖĞRETMENLERDEN UYARI

Çocukların çalıştırılmasına öğretmenler de tepkili. Çocuklara boyacılık yaptırılmasının evin bütçesine katkıda bulunmak gibi masumane bir neden olarak görünmesine karşın, çocukların geleceğini olumsuz yönde etkileyen bir şey olduğunu belirten öğretmenler, “Yaz tatilinde para kazanmaya alışan çocuklar, okul zamanı okula gitmek istemiyor” diyerek çocuklara boyacılık yaptırılmasına tepki gösteriyor.

Öğretmenler ayrıca, yaz tatili boyunca dışarıda olan çocukların okul zamanı eve girmediğini ve verilen ödevleri yapmadığını söyleyerek, “Sultanbeyli’de eğitime o kadar yatırım yapılmasına rağmen, bu sınavlara yansımıyor. Çünkü aileler çocuklarıyla yeterince ilgilenmiyor. Başı boş bırakılan çocuklardan başarı beklemek hayalcilik olur” diyor.

BU HEPİMİZİN SORUNU

Bu sorunu çözmek için vatandaşlara da büyük görev düştüğünü ve çocukların sokaklardan çekilmesi için onlara ayakkabı boyatmamaları gerektiğini söyleyen öğretmenler, “Bu çocuklar hepimizin sorunu, bu sorunu çözmek için hepimiz duyarlı davranmalıyoz” diyor.

Çocuklarını boyacılık yapsın diye sokağa salan ailelere de seslenen öğretmenler, “Çocukların kazanacağı üç beş lira pek bir fayda sağlamaz ama, küçük yaşta çalıştırılan, derslerinden geri kalan çocuklar ailelerine çok şey kaybettirir” diyerek, aileleri uyarıyor.

 

 

 

 

 

 

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.