Tarihi Projenin Temeli Atıldı

Tarihi Projenin Temeli Atıldı

İstanbul’da yapılacak 150 milyon yolcu kapasiteli 3. havalimanının temeli Başbakan Erdoğan’ın katıldığı törenle atıldı. Törene katılan binlerce vatandaş da tarihi projenin ilk adımına tanıklık etti.

 

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul’da 3. havalimanının temelini attı. 17 ve 25 Aralık’ta 3. havalimanı projesinin hedef alındığını söyleyen Başbakan Erdoğan, “Amaç Marmaray’ı, hızlı treni, en çok da bu projeyi engellemekti. Operasyona yolsuzluk görüntüsü verdiler ama aslında Türkiye’nin büyük projesine ve Türkiye’ye saldırı düzenlediler. Hamdolsun o tuzakları bozduk” dedi.

İstanbul’da yapılacak 150 milyon yolcu kapasiteli 3. havalimanının temeli Başbakan Erdoğan’ın katıldığı törenle atıldı. Törene katılan binlerce vatandaş da tarihi projenin ilk adımına tanıklık etti. Törende konuşan Başbakan Erdoğan, İstanbul’un tarihi bir gün yaşadığına dikkat çekerek, “Sadece İstanbul değil, Türkiye tarihi bir anı yaşıyor. Bütün dünyanın en büyük havalimanı burada yükselmeye başlıyor. İstanbul adına, Türkiye adına, insanlık adına büyük bir heyecanı yaşıyorum. Türkiye Cumhuriyeti kurulduğu günden bugüne kadar 91 yıl içinde nice yatırımlara şahitlik etti. Kapasitesiyle, önemi ile bu proje Cumhuriyet tarihimizin en büyük projelerinden biri olma özelliğini taşıyor. Bu havalimanı 76.5 milyon metrekarelik bir alan üzerine inşa ediliyor. Bu büyük bölge üzerinde 1 milyon 471 bin metrekare genişliğinde kapalı alan bulunacak. Bu boyutları ile havalimanı dünyanın en büyüğü, 6 bağımsız pisti ile, 70 bin araçlık otoparkı ile dünyanın en büyüğü olacak. Bu millete bu yakışır” dedi.

120 BİN İSTİHDAM

“Burada bir havalimanı değil, adeta büyük bir şehir inşa ediyoruz” ifadelerini kullanan Başbakan Erdoğan, “Burada 80 bin kişi inşaat döneminde istihdam edilecek. Havalimanı hizmete girdiğinde 120 bin kişi istihdam edilecek. Hastanesinden oteline, ibadethanesinden kongre merkezine kadar bir şehirde olması gereken ne varsa bunların hepsi bulunacak. Her türlü konforun yanında havalimanı kendi enerjisini üreten çevreci, engelsiz ve yeşil bir havalimanı olarak inşa edilecek. Yeşili ile sosyal yapısı ile dünyanın en modern havalimanını Türkiye’ye ve dünyaya kazandırmış olacağız. İnşallah havalimanı tamamlandığında doğu ile batı, kuzey ile güney arasında önemli bir merkez haline gelecek. Bu havalimanı ile Türkiye’nin ticareti daha da canlanacak. Bu havalimanı kamu kaynakları ile değil, özel sektörümüzün kaynakları ile inşa edilecek. Havalimanının inşası özel sektör tarafından gerçekleştiriliyor. 25 yıl buranın işletmesini bu firmalarımız yapacak. Ayrıca devlete de bunun karşılığında kira ödeyecekler. Yani kamu kaynaklarını kullanmadığımız gibi havalimanı sayesinde kamuya önemli miktarda kaynak da kazandırmış oluyoruz” şeklinde konuştu.

 “AÇILIŞINI DA SÖZÜNÜ ALDIK”

Konuşmasının ardından yüklenici firma yetkilileri ile pazarlık eden Başbakan Erdoğan, havalimanının ilk etabının açılışını en erken ne zaman yapılabileceğini sordu. Başbakan Erdoğan daha sonra vatandaşlara dönerek, “İlk etap senede 70 ila 90 milyon yolcuya hizmet verebilecek. Açılışını da sözünü aldık. 29 Ekim 2017’de yapacağız” diyerek müjdeyi verdi.
Başbakan Erdoğan ve protokol üyeleri, daha sonra temel atma törenini gerçekleştirdi.

3. HAVALİMANI 150 MİLYON YOLCU KAPASİTELİ OLACAK
İstanbul Atatürk Havalimanı’nın kapasite yetersizliği yüzünden İstanbul’da yapılmasına karar verilen ve yap-işlet-devret modeliyle ihalesi gerçekleştirilen havalimanı ihalesinin açık artırmasında 25 yıllık kira bedeli için en yüksek teklifi 22 milyar 152 milyon euro artı KDV ile Limak-Kolin-Cengiz-Mapa-Kalyon Ortak Girişim Grubu vermişti. 3. havalimanı, inşası bittiğinde yıllık 150 milyon yolcu kapasitesine sahip ve dünyanın en büyük havalimanlarından biri olacak. Yaklaşık 80 bin dönüm arazi üzerine inşa edilecek 3. havalimanında 16 taksi yolu, 500 uçak park kapasiteli toplam 6.5 milyon metrekare büyüklüğünde apron, şeref salonu, kargo ve genel havacılık terminali, 165 yolcu köprüsü, terminaller arasındaki ulaşımın raylı sistemle yapıldığı 4 ayrı terminal binası, 3 teknik blok ve hava trafik kontrol kulesi, 8 kontrol kulesi, her türlü uçak tipine uygun müstakil 6 pist bulunacak. Projede ayrıca devlet konuk evi, 70 bin araç kapasiteli açık ve kapalı otopark, havacılık tıp merkezi, oteller, itfaiye ve garaj merkezi gibi tesisler de yer alacak. Havalimanının inşaatında kullanılacak demir çelik miktarının 350 bin tona, alüminyum malzemenin 10 bin tona, camın ise 415 bin metrekareye ulaşması bekleniyor. Havalimanının inşası 4 etapta tamamlanacak.
Yapım maliyetinin 10 milyar 247 milyon euro olması öngörülen havalimanının tamamının 2018 sonunda tamamlanması hedefleniyor.

 

YORUM ALANI

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.