REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Spekülasyonlara Aldırmayın

Spekülasyonlara Aldırmayın
04 Haziran 2014 - 7:54

Kıblesinin yönünün yanlış olduğu iddiasıyla gündeme gelen Abdurrahman Gazi Camii’nin imamı konuyla ilgili ilginç açıklamalarda bulundu.

Daha önce de kıblesinin yönünün yanlış olduğu iddiasıyla gündeme gelen ve son günlerde tekrar konuşulmaya başlayan Abdurrahman Gazi Camii’nin imamı Doğan Temiz, konuyla ilgili Gazetemiz Haber Takip muhabirlerine çarpıcı açıklamalarda bulundu. Bu konunun ilk kez iki sene önce ortaya çıktığını belirten Camii imamı Temiz, geçtiğimiz günlerde de tekrar gündeme geldiğini söyledi. Geçtiğimiz günlerde ulusal ajanslardan habercilerin geldiğini ve ellerindeki akıllı telefona yüklü bir programla kıbleye baktıklarını söyleyen Doğan Temiz, “Akıllı telefonlarda kıbleyi bulmak için programlar var. Haberciler geldi baktı telefonla, çok ufak bir sapma buldular. Biz de daha sonra 5 adet o program yüklü olan telefonla baktık telefonlar farklı yönü gösteriyordu. Bazı telefonlar sağa doğru bir kayma olduğunu gösterirken bazıları da sola doğru bir kayma olduğunu gösteriyordu” dedi.

‘TELEFONUMU KAPATMAK ZORUNDA KALDIM’

Camiinin kıblesinin yönünün yanlış olduğu iddialarının tamamen bir iftira olduğunu söyleyen Temiz, bu tür iftiralarla camiinin karalanmaya çalışıldığını söyledi. Doğan Temiz sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu tür iftiralar belli bir kesim medyanın camileri karalama kampanyasından başka bir şey değil. Her ramazan yaklaştığında bu tür haberler ortaya çıkıyor, Ramazan yaklaştı medyaya malzeme lazım onlarda bu tür iftiralarla kendilerine malzeme arıyorlar. Evlerimizde ibadet hanelerimizdir, evlerinde bu tür şeylere hassasiyet göstermeyenler camiilerde kusur arıyor.”

Bu iftiradan dolayı çok mağduriyet yaşadığını söyleyen Abdurrahman Gazi Camii İmamı Doğan Temiz, Ulusal kanallarda çıkan ‘camiinin yönü yanlış, yıllardır yanlış yöne dönüp namaz kılıyorlar’ haberlerinden sonra bir çok kişinin kendisini aradığını ve arayanlara ayrı ayrı saatlerce bu haberlerin yanlış olduğunu anlatmak zorunda kaldığını belirterek, en sonunda gün boyu telefonunu kapatmak zorunda kaldığını söyledi.

İDDİALARA AYETLİ CEVAP

Çıkan haberlerin tamamen iftira olduğunu yineleyen Temiz, “ALLAH teala Hazretleri Hücürat 6. Ayetinde ‘Size bir fasık bir haber getirirse sonunda pişman olmamak için o haberin doğruluğunu araştırın’ diyor. Vatandaşlarımız bu tür iftiralara inanmasın, asılsız haberlere aldırmasın” dedi.

Kıbleyi santimi santimine tutturmanın imkansız olduğuna dikkat çeken Doğan Temiz, “Türkiye’nin her yerinde kıblenin açısı farklıdır. Her yerde aynı yöne dönmezsiniz farklı bir yöne dönersiniz, çünkü oraya göre kıble o taraftır” dedi Temiz ayrıca Diyaneti İşleri Müdürlüğü’nün bu işlerle ilgilenen özel bir ekibinin olduğunu ve yönü yanlış olan camiilerin yönünün düzeltildiğini söyledi. Kıblenin yönünde 45 ve üzeri derecelerde sapma olduğunda sakıncalı durum oluşturduğunu söyleyen Temiz, “Doğu da Batı da ALLAH’ındır” ayetini hatırlarak, bu tür ufak sapmaların hiçbir sakıncası olmadığını söyledi.

İŞİN ASLI ÇOK FARKLI

İşin aslının çok farklı olduğunu belirten Doğan Temiz “ Kıblesinin yönü yanlış olan asıl camii Hasan Hüseyin Camii. Haberci o camiiyi haber yapmak için geliyor, camiiyi bulamayınca bizim camiimize gelip izin almadan çekim yapıyor. Haberlerde de haber Hasan Hüseyin Camii’nin kıblesi yanlış diye çıkarken, görüntü camiimizi gösteriyor. Görüntü bizim camiiyi gösterince gelip camiimizde kusur arıyorlar. Milimlik bir kaymayı camiinin yönü yanlış diye haber yapıp camiimizi karalamaya başlıyorlar” ifadelerini kullandı.

Medya Abdurrahman Gazi Camii için ‘kıble yanlış, yıllardır yanlış yöne dönüp namaz kılıyorlar’, Camii imamı ‘Tamamen asılsız bir haber, tamamen iftira’ diyor.  Hüküm vermek iki rekat namaz kılmak isteyen cemaate kalıyor.

 

2011 yılında Sultanbeyli Battal Gazi Mahallesi’ndeki Hasan Hüseyin Camii’nin kıblesinin yanlış olduğu iddia edilmişti. İddia üzerine çalışma başlatan Sultanbeyli Müftülüğü, camiinin kıblesinin yanlış olduğunu tespit etmiş ve kıblenin yönü değiştirilmişti.

 

 

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.