REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Tüketicinin Güveni Sarsıldı

Tüketicinin Güveni Sarsıldı
28 Mayıs 2014 - 7:15

Tüketici Güven Endeksi mayısta geçen aya göre yüzde 3,1 azalarak 76 değerine geriledi.

Türkiye İstatistik Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası işbirliği ile yürütülen Tüketici Eğilim Anketi sonuçlarından hesaplanan Tüketici Güven Endeksi mayıs ayı sonuçları açıklandı.

Buna göre, nisanda 78,5 değerinde olan endeks yüzde 3,1 azalarak 76 değerine düştü. Nisanda 107 olan genel ekonomik durum beklentisi endeksi yüzde 4,1 azalarak, mayısta 102,7 oldu. Bu düşüş gelecek 12 aylık dönemde genel ekonomik durumun daha iyi olacağı yönünde beklentisi olan tüketicilerin sayısının bir önceki aya göre azaldığını gösteriyor.

– Tasarruf etme ihtimali aynı kaldı –

Gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimali endeksi bir önceki aya göre değişiklik göstermedi. Nisan ayında 26,6 olan endeks, mayısta da aynı kaldı. Bu durum, tüketicilerin gelecek 12 aylık dönemde tasarruf etme ihtimallerinin bir önceki aya göre değişmediğine işaret ediyor.

– İşsiz sayısı beklentisi azaldı –

Gelecek 12 aylık dönemde işsiz sayısı beklentisi endeksi yüzde 4,4 azalarak mayısta 81,6 değerine indi. Bu azalış, işsiz sayısında artış bekleyenlerin oranındaki artıştan kaynaklandı.

– Maddi durum beklentisi azaldı –

Hanenin gelecek 12 aylık döneme ilişkin maddi durum beklentisi endeksi geçen aya göre yüzde 1,8 azaldı. Nisanda 94,9 olan endeks, mayısta 93,1 oldu. Bu azalış, gelecek 12 aylık dönemde hanenin maddi durumunun daha iyi olacağını bekleyenlerin oranının azalmasından kaynaklandı.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.