REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Faizde Gözler Bankalara Çevrildi

Faizde Gözler Bankalara Çevrildi
26 Mayıs 2014 - 7:19

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) Para Politikası Kurulu toplantısında (PPK) politika faizi olarak nitelendirilen 1 hafta vadeli repo ihale faizinde 50 baz puan indirime gitmesinin ardından gözler bankalara çevrildi.

Analistler, TCMB’nin beklentilerin aksine politika faizinde indirime gitmesinin ardındanbankaların fonlama maliyetinin gerileyeceğini belirtirken, fonlama maliyetindeki düşüşün kalıcı olması durumunda özellikle ticari kredi faiz oranlarında gerileme görülebileceğini tahmin ediyor.

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu’nun (BDDK) tüketici kredilerine yönelik getirdiği sınırlamalar nedeniyle geçtiğimiz perşembe günü gerçekleşen faiz indiriminin bireysel kredi faizoranlarına yansımasının sınırlı olacağını kaydediyor.

– “Ticari kredi faizlerinde 50-100 baz puan arası bir düşüş görülebilir”

Odeabank Stratejik Planlama Müdürü Ferhat Yükseltürk AA muhabirine yaptığı açıklamada,piyasada düşen fonlama faizlerinin kalıcı olduğunun görülmesi durumunda kısa vadeli ticarikredi faizlerinde de 50-100 baz puan arası bir düşüş görülebileceğini söyledi.

Ticari kredi faizlerindeki düşüşün kalıcı olabilmesi için bankaların mevduat faizlerinin de piyasafaizlerine paralel olarak düştüğünü görmek isteyeceklerini belirten Yükseltürk, “Ancak, TCMB’nin faiz koridorunun üst bandını yüzde 12’de bırakarak esnekliğini korumasının kredifaizlerinde aşağı yönlü hareketi sınırlamasını muhtemel” dedi.

Tüketici kredisi faizlerindeki gerilemenin ise mevduat faizlerindeki harekete bağlı olduğunu ve bu bakımdan gerilemenin ticari kredilere göre daha sınırlı kalmasını beklediklerini kaydeden Yükseltürk, fonlama faizlerindeki gevşemenin gelecek dönemde bankaların bozulan net faizmarjının düzelmesine yardımcı olacağını aktardı.

Bu yılın ilk çeyreğinde karlılı, hızlı yükselen faizler nedeniyle bozulan net faiz marjı kaynaklı olarak geçen yıla göre yüzde 13 civarında gerilerken, BDDK’nın KOBİ ve ihracat kredilerineyönelik getirdiği genel karşılık avantajı sayesinde net kardaki düşüşün sınırlı olduğunu kaydeden Yükseltürk, bankaların genel karşılık avantajı nedeniyle daha fazla KOBİ kredilerine yönelmeleri ve BDDK tarafından tüketici kredilerini sınırlamaya yönelik getirilen sınırlamaların da etkisiylebireysel kredilerin yılbaşından bu yana yataya yakın seyrettiğini belirtti.

Yeni yapılan faiz indirimi sonrası sınırlı gevşemesini bekledikleri tüketici kredisi faizinin isebireysel kredileri canlandırma yönünde etkisinin sınırlı olacağını öngördüklerini aktaran Yükseltürk, bireysel kredilerdeki zayıflığın devam edeceği varsayımları altında ise iç talebin bu yıl büyümeye katkısının sınırlı kalacağını ifade etti.

Yükseltürk, 2014 yılında büyümenin ana destekleyici unsurunun dış talep olmaya devam edeceği yönündeki görüşlerini halen koruduklarını sözlerine ekledi.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.