REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Kaldırımdan Değil Yoldan Yürüyeceksin!

Kaldırımdan Değil Yoldan Yürüyeceksin!
22 Mayıs 2014 - 7:49

Vatandaşların en çok şikayette bulundukları konulardan biri yayalar için ayrılmış kaldırımların yürümeyi engelleyecek şekilde işgal edilmesi. Bu işgal kimi zaman kaldırıma yapılan restoran, telefon servis sağlayıcısının devasa paneli kimi zaman ise park edilen araçlarla gerçekleşiyor.

 

 

Vatandaşların en çok şikayette bulundukları konulardan biri yayalar için ayrılmış kaldırımların yürümeyi engelleyecek şekilde işgal edilmesi. Kaldırım üzerine yapılan yük indirme bindirme ise vatandaşların yürüme alanını tamamen engelliyor. Kaldırım üzerindeki yük indirip bindirme işinden vatandaşların şikayeti, “hiçbir vatandaşın geçmesi mümkün olmayacak şekilde bütün yolu kaplıyor” şeklinde.

YOLLAR KİME AİT?

Vatandaşlar  yayaların kullanımı için yapılmış kaldırımların yürünmeyecek şekilde işgal edilmesine “Yollar kime ait. Kaldırımların işgal edilmesi yasal mı? Biz yolu kullanarak gide biliriz belki ama engelli vatandaşlarımız ne yapacak, bize saygınız yoksa onlara olsun, onları düşünün” şeklinde tepki gösteriyor. Bazı vatandaşlar “İnsanlar neden araba yolunda yürür? Kendilerine ayrılan yaya yolları park halindeki araçlar tarafından işgal edildiği için. Bu durum ölümlere, kazalara, yaralanmalara, maddi zararlara ve sakatlıklara sebep olmaktadır” diye tepki gösteriyor kaldırımların işgaline.

 

BÜYÜK BİR SAYGISIZLIK

Yaya kaldırımlarnın özellikle esnaf, otomobiller, motorsikletler ve bisikletler, tarafından işgal edildiğine dikkat çeken vatandaşlar ”Özellikle kullanma hakkı yayaların olan kaldırımların işgal ve ihlal edilmesi büyük bir saygısızlıktır. Bu ilçenin zabıtaları, tamamen yükümlü oldukları bu işgelleri önlesinler. Yoksa bu durumun düzelmesi mümkün değildir” ifadelerini kullanıyor.

KALDIRIM MAĞAZASI

Kaldırımların halkın malı, yayanın en tabii hakkı olduğunu söyleyen vatandaşlar  “Ancak, ilçemiz esnafı bu konuda hiç duyarlılık göstermemekte ve halkı araç trafiğinin artık pek yoğun şekilde yaşandığı yollarda yürümeye mecbur bırakmaktadır. Zaten yolların büyük kısmı da araçların park terörü ile dolu olduğu için ciddi sıkıntı yaşanmakta.Kimi esnaflar, ki bu esnaflara bazı manavları ve alışveriş merkezlerini pek ala örnek verebiliriz, olayı o kadar abartmış ki, manzarayı kaldırım mağazası, kişileri de kaldırım esnafı olarak tanımlayabiliriz.  Kimi esnafta yük indirip bindirirken tüm kaldırımı işgal ediyor” diyor.

 

Araçların kaldırımları işgal ettiği bir ilçede, vatandaşlar yol ortasından yürümek zorunda. Bu durum yoğun olan trafiği arttırmakla beraber insanların can güvenliğini de tehlikeye atıyor. Yetkililer bu konuya sessiz kalmamalı gerekli işlemleri acılen yapmalıdır.

 

 

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.