REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Neden Susuyorsunuz?

Neden Susuyorsunuz?
21 Mayıs 2014 - 7:16

Barajlar yeterli yağış almadı, İstanbul su sıkıntısı çekiyor. Belediyeler su sıkıntısını gidermek, tasarruf sağlamak için her yolu denerken, sokaklar kirli sudan yürünemez durumda.

Kış geçti, barajlar yeterli yağış almadı. Belediyeler  su sıkıntısına çare ararken sokaklarımız kirli sulardan yürünemez durumda. Bahar  geldi, sıcaklar arttı. Sıcağı fırsat bilen ev hanımlarını bahar temizliği telaşı sardı.  Ev hanımları yün, halı, kilim gibi eşyalarını yıkamaya başladı. İlçemizde hemen her sokakta halı, yün, kilim yıkayan bir kadın görmek mümkün. Halısını, kilimini, yününü halısını kendi yıkamayı alışkanlık haline getirmiş ev hanımları başta mahalle sakinleri olmak üzere ilçe halkını isyan ettirmiş durumda.

SOKAKTA YÜRÜYEMİYORUZ

Yollarda doğru düzgün yürüyemediklerini belirten vatandaşlar, “Kadınların yün merakı yüzünden sokaklarda yürüyemiyoruz. Tonlarca suyu da boşu boşuna akıtıp duruyorlar” diyor. Yolların ve kaldırımların insanlara tahsis edildiğini ifade eden vatandaşlar, yollarda yün ve halı yıkamanın yeniden köye dönüş olduğunu belirterek “ilçemizin köylü değil,medeni olmasını istiyoruz” diyor.

Halı yıkama yerlerinin bulunduğuna, hatta böyle bir sektörün geliştiğine dikkat çeken vatandaşlar “Yollar çamaşır ve halı yıkama yeri değil elbette. Halı yıkamacılar var onlara yıkatsınlar. Hem ucuz hem de iyi yıkıyorlar, halısı, yünü, yolluğu kirlenen verir oralara tertemiz şekilde geri alır” İfadelerini kullanıyor.

KAVGALARA NEDEN OLUYOR

Vatandaşlar sokakta yün, halı, yolluk  yıkamanın zaman zaman kavgaya dönüşen tartışmalara da neden olduğunu, evinin önüne devamlı su gelen kişilerin sokakta yün, halı, yolluk gibi malzemeleri yıkayanlarla tartıştıklarını söylüyor.Küresel ısınmadan dolayı ülkemizde su sıkıntısı olduğunu belirten vatandaşlar “Millet içecek su derdine düşmüşken bazı kadınlar yün yıkama derdinde. Tonlarca suyumuz vurdum duymazlık, bananecilik yüzünden boşa gidiyor. Yarın çocuklarımız içecek su bulamayacak. İnsanlarımız lütfen suyu tasarruflu kullanmaya özen göstersin” diyor.

 

Sokaklarda, yün, kilim, halı yıkamanın yasak olduğunu belirten halı yıkama şirketleri de, “Sokakta yün, kilim, halı yıkamasanız dahi, yıkamanın ardından oluşan kirli suyu sokağa tahliye etmeniz de yasak. Bu noktada servislerimiz devreye giriyor. Servislerimizde eşyalarınız özenle yıkanıyor. Hem sudan tasarruf ediyorsunuz, hem eşyalarınız temizlenmiş oluyor. Hem de komşularınızla, belediyeyle sıkıntı yaşamamış oluyorsunuz” diyor. Halı yıkamacılar ayrıca fiyatların da çok makul olduğunu vurguluyor.

Haber Takip Gazetesi olarak siz değerli okuyucularımızın sıkıntılarını dile getirmeye çalışıyoruz. Siz değerli okuyucularımıza ve tüm ilçe halkımıza buradan sesleniyoruz: “Bu tür olayları gördüğünüzde acılen yetkililere haber verin, yetkililer gerekeni yapacaktır. Bugün susmak yarın suzuzluğumuzu daha da artıracaktır.

BARAJLAR ALARM VERİYOR

Yeterli yağışın olmadığı bir kışın ardından İstanbul’un su ihtiyacını karşılayan 10 barajdaki su miktarı son yılların en düşük seviyesine ulaştı. 2011 yılının Mayıs’ında 96.95, 2012 yılında 92.7 ve 2013 yılında 89.49 olan su seviyesi 2014 Yılının Mayıs ayı itibariyle 30.26 olarak ölçüldü. Barajlardaki su seviyesi son yıllara göre üçte iki oranında azaldı. 10 baraj arasında sadece 2’si yüzde 50’nin üzerinde su seviyesine sahip. Terkos barajında su seviyesi son ölçümlerde 55.69, Istrancalar’da ise 58.46 olarak ölçüldü. Diğer 8 barajda doluluk oranları yüzde 30’un altına düştü. En düşük su seviyesine sahip baraj ise Papuçdere. Barajdaki su seviyesi 1.69 olarak ölçüldü. Sultanbeyli’nin su ihtiyacını karşılayan Ömerli Barajı’nda da su seviyesi oldukça düşmüş durumda. Barajda su oranı 24.66 olarak ölçüldü

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.