REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

İşkenceye Karşı En Büyük Adım Türkiye’den

İşkenceye Karşı En Büyük Adım Türkiye’den
15 Mayıs 2014 - 7:56

Uluslararası Af Örgütü işkence uyarısı yaptı. İşkenceye karşı yeni bir kampanya başlatan örgüt, BM’nin 30 yıl önce istisnasız yasaklamasına rağmen işkencenin yaygın bir tehdit olmayı sürdürdüğünü belirtti. Son 5 yılda 141 ülkede de işkence yapıldı.

Uluslararası Af Örgütü, “2014’te işkence- 30 yıldır tutulmayan sözler” adlı raporunda işkence konusunda küresel kriz uyarısında bulundu. Uluslararası Af Örgütü’ne göre, BM sözleşmesini imzalayan 155 ülkenin çoğunda hala işkence yapılıyor.

Uluslararası Af Örgütü’nün yeni yayımladığı raporda, dünyanın dört bir yanında insanların neredeyse yarısı gözaltındayken işkence görmekten korkuyor.

Raporda, BM’nin işkenceyle mücadele sözleşmesini imzalayan 155 ülkenin çoğunun buna uymadığına, son 5 yılda 141 ülkede işkence yapıldığına dikkat çekildi.

İşkencenin yaygın olduğuna ve terörle mücadele kapsamında normalleştirildiğine de vurgu yapıldı. Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda, 21 ülkede 21 bin kişiyle yapılan bir ankete de yer verildi.

Buna göre, anketi yanıtlayanların yüzde 44’ü gözaltındayken işkence görmekten korkuyor. Bu korku en çok yüzde 80 ile Brezilya’da ve yüzde 64 ile Meksika’da var.

Anketteki çarpıcı bir bilgi de Çin ve Hindistan’da işkenceye yüzde 74 destek verilmesi.

TÜRKİYE EN BÜYÜK ADIMI ATAN ÜLKE 

Uluslararası Af Örgütü’nün raporunda Türkiye’ye de yer veriliyor. Türkiye’nin, Avrupave Orta Asya’da işkencenin azaltılmasında en büyük adımı atan ülke olduğuna dikkat çekildi.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.