Dershaneler 1 Eylül 2015’te Kapanıyor

Dershaneler 1 Eylül 2015’te Kapanıyor
15 Oca 2014
Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yapılangörüşmelerin ardından dershane yasa taslağına son şeklini verdi. Daha önce kapatılması gündeme gelen özel etüt merkezleri aynen devam edecek....

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) dershane ve sivil toplum kuruluşlarının yöneticileriyle yapılangörüşmelerin ardından dershane yasa taslağına son şeklini verdi. Daha önce kapatılması gündeme gelen özel etüt merkezleri aynen devam edecek. Dershaneler de 1 Eylül 2015′e kadar kapatılacak.

Taslağa göre, özel etüt merkezlerikapatılmayacak, ancak yaş sınırlamasıgetirilecek. Çalışan anne-babaları gözönüne alanbakanlık, özel etüt merkezlerine ücretkarşılığında 12 yaşa kadar öğrenci almasına izin verecek. Dershanelerin faaliyetlerini sona erdirmeleri için verilen süre ise 1 Eylül 2015 tarihi olarak yasa taslağında yer aldı.Dershanelerde çalışan öğretmenler de yasayla birlikte halk eğitim merkezlerindegörevlendirilecek. Öğretmenlerin bu merkezlerde görev alabilmesi için 5 yıl dershanedesigortalı olarak çalışma kriteri arayacak olan bakanlık, birçok öğretmenin dershanedekayıt dışı çalıştığını, devlete alınacak dershane öğretmen sayının 15 bin civarında olduğunu belirledi.

Açık Lise İstediler

MEB’in araştırmasına göre dershaneler teşvik kategorisinde en çok arsa tahsisini isterken, dönüşülecek eğitim kurumu kategorisinde ise açık lise talebinde bulunuyor. 2015 yılından itibaren özel okula dönüşemeyen dershaneler 2 yıllığına açık lise olarakeğitimlerine devam edebilecek. Böylece 2017′ye kadar tam anlamıyla dershanelerdönüştürülecek.

Yasa taslağı ile birlikte özel okul olma kriterleri de yumuşatılacak. Alkollü satış yapılanmekanların eğitim kurumlarına uzaklığına yönelik kriter aranmayacak. Özel okuladönüşebilmesi için 200 metrekare bahçe şartını da aramayan bakanlık, dershanebinalarının müstakil binada olmasını şart olarak koşacak. Bakanlığın dershaneleri, arsa tahsisi, kredi kolaylığı ve borç yapılandırması gibi tüm teşviklerdenyararlandıracağı kaydedildi.

 

Bu Haber İçin Yorumlar

Yorum Yap

Ad Soyad (gerekli)

E-posta (gerekli)

URI


Bu Haber İçin Yorumlar