REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.
REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Adaylar Ortada Yok Ama YSK Açıkladı

Adaylar Ortada Yok Ama YSK Açıkladı
7 views
23 Aralık 2013 - 8:38

Türkiye yerel seçimlere yaklaşıyor. Bazı bölgelerin adayları açıklandı, bazıları ise sürüncemede. Partiler aday belirleme çalışmalarına tüm hızıyla devam ederken YSK tarafından açıklanan ve seçimlerdeki uyulacak olan takvim Resmi Gazete’de yayımladı. Yüksek Seçim Kurulu’nun kararına göre seçim başlangıç tarihi 1 Ocak 2014 olacak, mahalli idareler seçimleri 30 Mart 2014 Pazar günü yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun Resmi Gazete’de yayımlanan kararında, büyükşehir belediye başkanlığı seçimine ilişkin kanunlarda bazı boşluklar olduğu ifade edildi. Kanuni boşlukları doldurmak için YSK’nın bir takım kararlar aldığı ifade edildi. Buna göre, ön seçimlerle ilgili itiraz, il seçim kurullarınca incelenip kesin karara bağlanacak. Büyükşehir belediye başkanı geçici adaylarına karşı ilk itiraz il seçim kurullarına, il seçim kurulu kararlarına karşı itiraz da Yüksek Seçim Kurulu’na yapılacak.

Yüksek Seçim Kurulu’nun belirlediği seçim takvimi şöyle:

1 Ocak 2014 Çarşamba: Seçimin başlangıç tarihi.

2 Ocak 2014 Perşembe: Seçime katılabilecek siyasi partilerin Yüksek Seçim Kurulu’nca ilanı.

3 Ocak 2014 Cuma: Siyasi partilerden mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde hangi usül ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmelerinin istenmesi.Muhtarlık bölgesi askı listelerinin dökümüne başlanması. Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü olanların kimlik belgelerini içeren listelerin Cumhuriyet başsavcılıklarından istenerek SEÇSİS’e girilmeye başlanması ve listelerin düzenlenmesi.

10 Ocak 2014 Cuma :Siyasi partilerin, mahalli idareler seçimleri için hangi seçim çevrelerinde, hangi usul ve esaslarla aday tespiti yapacaklarını Yüksek Seçim Kurulu’na bildirmelerinin son günü (Saat 17.00),Muhtarlık bölgesi askı listelerinin (Saat 08.00), Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerinin (Saat 08.00) güncelleştirilmek üzere ilçe seçim kurullarınca askıya çıkarılması ve itirazların başlaması, Yüksek Seçim Kurulu’nun portal adresi olan www.ysk.gov.tr’de bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasına başlanması, Muhtarlık bölgesi askı listelerinin Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce DVD olarak hazırlanıp, siyasi partilerin ilçe başkanlarına gönderilmek üzere tutanak karşılığı siyasi partilerin genel merkez yetkililerine elden teslimi .

11 Ocak 2014 Cumartesi : Siyasi partilerin hangi seçim çevrelerinde, hangi usul ve esaslar ile aday tespiti yapacaklarının Yüksek Seçim Kurulu’nca ilgili ilçe seçim kurullarına ulaştırılmak üzere il seçim kurullarına bildirilmesi.Siyasi partilerden hangilerinin, hangi seçim çevrelerinde ön seçim yöntemiyle aday belirlemesi yapacaklarının ve siyasi parti üye listelerinin, ilgili ilçe seçim kurullarına gönderilmesinin Yüksek Seçim Kurulu’nca Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı’na bildirilmesi.Ön seçim ilçe seçim kurullarının oluşturulması çalışmalarına başlanması

23 Ocak 2014 Perşembe : Muhtarlık bölgesi askı listelerinin,Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerinin askıdan indirilmesi ve itirazların sonu (Saat 17.00), www.ysk.gov.tr’de bina bazında seçmen kayıtlarının sorgulanmasının sonu.

25 Ocak 2014 Cumartesi :Muhtarlık bölgesi askı listelerine,Tutuklu ve taksirli suçlardan hükümlü askı listelerine,yapılacak itirazların karara bağlanmasının son günü (Saat 17.00).

27 Ocak 2014 Pazartesi: Siyasi partilerin birleşik oy pusulasındaki yerlerinin belirlenmesi ile ilgili olarak Yüksek Seçim Kurulu’nca kura çekilmesi ve ilanı (2972/18-b),

31 Ocak 2014 Cuma: 31 Aralık 2013 tarihi itibariyle nüfus müdürlüklerinden alınacak nüfus sayısına göre, il seçim kurullarınca (2013 mali yılı sonuna kadar yeni kurulmuş ilçe ve belediyeler dâhil) belediye ve il genel meclisi asıl ve yedek üye sayılarının, seçim çevrelerine göre tespiti.

1 Şubat 2014 Cumartesi: Sandık bölgesi askı listelerine yapılacak itirazların son günü (Saat 17.00).

3 Şubat 2014 Pazartesi: Ön seçim sandık kurullarının oluşumunun tamamlanması ve bu oluşumda görev alanlara bildirim yapılması.

18 Şubat 2014 Salı : Sandık kurulu oluşum çalışmalarına başlanılması.Siyasi parti ilçe başkanlıklarının;Belediye başkanlığı, Belediye meclis üyeliği ve il genel meclisi üyelikleri,seçimlerine ait aday listelerini ayrı ayrı düzenleyerek, ilçe seçim kurullarına, alındı belgesi karşılığında elektronik ortamda DVD ve fiziki ortamda kâğıt olarak en geç saat 17.00’ye kadar vermelerinin son günü,Büyükşehirlerde siyasi parti il başkanlıklarının, büyükşehir belediye başkan aday listelerini il seçim kurullarına alındı belgesi karşılığında DVD ve kâğıt ortamında en geç saat 17.00’ye kadar vermelerinin son günü,Bağımsız olarak adaylıklarını koyacak kişilerin adaylık için başvurularının son günü (Saat 17.00’ye kadar), (Adaylar yatıracakları güvence makbuzunu başvuru belgesine eklemek zorunda.),Siyasi partilerin verdikleri aday listelerinin seçim kurullarınca hemen incelenmeye başlanması, saptanacak eksiklikler ile herhangi bir sebeple eksik aday göstermiş olan siyasi partilerin ilçe başkanlıklarına, ilçe seçim kurulu tarafından bu eksikliğin tamamlanmasının alındı belgesi karşılığında istenilmesi.

20 Şubat 2014 Perşembe: Siyasi partilerin aday listesindeki eksiklikleri tamamlamalarının son günü.

26 Şubat 2014 Çarşamba: İlgililerin ilçe seçim kurulu kararlarına karşı il seçim kuruluna, il seçim kurulunun büyükşehir belediye başkanlığı adaylarına ilişkin kararlarına karşı Yüksek Seçim Kurulu’na itirazlarının son günü.

28 Şubat 2014 Cuma: Yüksek Seçim Kurulu’nun il seçim kurulu, il seçim kurulunun ilçe seçim kurulu kararlarına karşı yapılmış itirazları KESİN olarak karara bağlamasının son günü.

1 Mart 2014 Cumartesi : Aday listelerinde meydana gelen eksikliklerin siyasi partilerce tamamlanarak ilgili seçim kurullarına bildirilmesinin son günü. Sandık kurullarının oluşum işlemlerinin tamamlanması ve oluşumda görev alanlara bu hususun bildirilmesine başlanması.

2 Mart 2014 Pazar :Kesin aday listelerinin (Bağımsız adaylar dâhil); İlçe seçim kurullarınca, Büyükşehir belediye başkanlığı için il seçim kurullarınca ilanı,İl seçim kurullarınca, birleşik oy pusulalarının basımına ve basımı tamamlandıkça bir plan dâhilinde ilçe seçim kurulu başkanlıklarına dağıtımına ve teslimine başlanması,Sandık kurulu başkanlarına, seçim araç ve gereçlerini ihtiva edecek şekilde teslim edilmesi gereken malzeme torbalarının hazırlanmasına başlanması.

10 Mart 2014 Pazartesi: Geçici ilçe seçim kurulları oluşumunun tamamlanması.

13 Mart 2014 Perşembe: Seçim işlerinde görevlendirileceklere verilecek eğitim çalışmalarına başlanılması.

20 Mart 2014 Perşembe: Seçim propagandası ve yasakların başlangıcı.

23 Mart 2014 Pazar: Görevlilerle ilgili eğitim çalışmalarının tamamlanması,

24 Mart 2014 Pazartesi: Seçmen bilgi kâğıtlarının seçmenlere dağıtılmasının tamamlanması ve dağıtılmayanların oy torbalarına konulmak üzere ilgili ilçe seçim kurulları başkanlıklarına teslimi.

25 Mart 2014 Salı: İlçe ve geçici ilçe seçim kurulu başkanlıklarınca malzeme torbalarının sandık kurulu başkanlarına teslimi ve göreve hazır duruma getirilmeleri.

29 Mart 2014 Cumartesi: Seçim propagandasının sonu (Saat 18.00).

30 Mart 2014 Pazar: Oy verme günü, Seçim yasaklarının sona ermesi (Saat 24.00).

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.