REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Beykoz Belediyesinden 2B atağı

Beykoz Belediyesinden 2B atağı
27 Ağustos 2012 - 16:21

Orman vasfını yitiren 2B arazilerinin halka satışıyla ilgili kanunun çıkmasının ardından, arsa satış bedelleri için rayiç bedeller tespit edildi. İstanbul’da 2B arazisinin en fazla olduğu Beykoz’da ilan edilen rakamlara vatandaşlardan itiraz geldi.

Belediyeden vatandaşa büyük kolaylık

Rakamı yüksek bulan vatandaşların şikâyetleri nedeniyle Beykoz Belediyesi, Gümüşsuyu, Soğuksu, Yeni Mahalle, İncirköy ve Çavuşbaşı’ndaki arazilerin satış yetkisinin kendisine verilmesi istemiyle ilgili bakanlığa başvurdu. Talebi inceleyen bakanlık, Beykoz’da 4 mahallenin TOKİ’ye, Çavuşbaşı’nın satış yetkilerinin ilçe belediyesine devredilmesini kararlaştırdı.

DOP’ların parası alınmayacak

Buna göre beyan ettikleri arazi büyüklüğü üzerinden belirlenen rayiç bedel üzerinden değil, imar planlarındaki belediye kesintileri yapıldıktan sonra kalan net araziler üzerinden satış yapılması gündeme alındı. Bin metrekare arsa kullanan bir vatandaşın arsanın tamamının parasını ödemesi gerekirken, kamuya yol ve yeşil alan olarak terk etmesi gereken yüzde 40’a yakın bölümden geriye kalanın parasını ödemesi kararlaştırıldı.

Boğaza nazır 2B’ler TOKİ’ye

Öte yandan özel proje alanı ilan edilen bölgede TOKİ tarafından yapılacak imar planı sonrasında satış yapılacak.

Çantacılara Dikkat!

2B arazilerinin satışında başvuru süresinin dolmasına 2 ay kala, arazilerde simsarlar kol gezmeye başladı. Özellikle Beykoz, Çatalca ve Antalya gibi arazisi değerli bölgelerde fiyat spekülasyonları başladı. Çatalca ve Beykoz’da köy köy dolaşan çantacılar da köylüleri arazilerini alamayacaklarına inandırarak bölgeden ucuz fiyata arazi toplamaya çalışıyor. Çantalarındaki nakit para ile köylülere giden simsarlar, yüksek arazi bedelleri telaffuz ederek, arazi sahiplerini vekalet vermeye ikna etmeye çalışıyor.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.