REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

2B rayiçlerini düşürmek için başvurdu!

2B rayiçlerini düşürmek için başvurdu!
22 Temmuz 2012 - 12:42

Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek, 3.379 hektar 2B arazisi bulunan Beykoz’da rayiç bedellerin bin TL’ye kadar yükseldiğini belirti.

 

Beykoz Belediye Başkanı Çelikbilek, 3.379 hektar 2B arazisi bulunan Beykoz’da rayiç bedellerin bin TL’ye kadar yükseldiğini belirterek, bunu düşürmek amacıyla bakanlığa başvurduklarını söyledi.

Beykoz Belediye Başkanı Yücel Çelikbilek 2B’de yüksek rayiç bedellerini aşağıya çekmek için Maliye Bakanlığı’na başvurduklarını söyledi. 2B arazilerinde rayiç bedellerin en yüksek olduğun ilçe olan Beykoz’da bazı parsellerin metrekare fiyatı bin TL’ye kadar çıkmıştı. Beykoz’da 3 bin 379 hektar 2B arazisi bulunuyor.

Konu ile ilgili olarak Bakanlık ile temasta olduklarını bildiren Çelikbilek, çıkartılan rayiç değerlerle bölge fiyatlarının örtüşmediğini anlatmaya çalıştıklarını kaydetti. Çelikbilek; “Biz rayiç bedellerle ilgili düşüncelerimizi söyledik. Eğer revize ederlerse makbule geçeceğini, alımın daha da kolaylaşacağını anlattık” dedi. Bazı bölgelerde “çok uç fiyatlar” verildiğini savunan Çelikbilek, “Bin lira gibi mesela, ama o üç parseli ilgilendiren bir rakam. Ortalaması alındığı zaman rakam düşüyor ama buna rağmen biz mevcut fiyatların bölge halkının alım gücü ile orantılı olmadığını ifade ettik. Çalışma yapıyorlar, gözden geçiriyorlar” diye konuştu.

“Özel proje alanı istedik”

2B yasasıyla belediyelere verilen plan yapma yetkisi ve arazi kullanımındaki söz sahibi olma imkânından faydalanarak 9 özel proje alanı tahsis ettiklerini dile getiren Çelikbilek, 5’i Çavuşbaşı bölgesinde olmak üzere Gümüşsuyu, İncirköy ve Soğuksu alanlarında özel projeler geliştireceklerini söyledi.

Çelikbilek, “Burası doğal sit alanı olduğu için TOKİ bu bölgede talepte bulunmadı. Ama daha bakanlıktan buranın izin tahsisi ile ilgili karar çıkmadı. Bakan alanları onaylarsa buranın projelerini biz yapacağız. Vatandaşa daha önceki satışta brüt parsel üzerinden yapılacak tahsilat, bu alanlarda direkt parsel üzerinden yapılacak. Böyle olunca vatandaşın cebinden çıkacak olan para daha azalacak” dedi.

2B yasası sonrasında inşaat şirketlerinin bölgede dolaşmaya başladıklarını sözlerine ekleyen Çelikbilek; “Vatandaş bizi arayıp soruyor hangi şirketi tavsiye edersiniz diye ama kimsenin ismini vermiyoruz. Tavsiye versek belediyenin ortakçı olduğu söylentileri çıkar o bakımdan bunlardan kaçınıyoruz” diyerek sözlerini noktaladı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.