REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

2B yasasının iptali için mahkemelere gidin

2B yasasının iptali için mahkemelere gidin
17 Haziran 2012 - 9:41

Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, geçtiğimiz Perşembe günü bir takım ziyaretlerde bulunmak için Sultanbeyli’ye geldi. İlçe binasında 2B yasası ile ilgili açıklamalarda bulunan Kamalak, ‘çıkan yasada vatandaş hiçbir şeye itiraz edemiyor. Vatandaşın hak arama hakkına ipotek konuyor. Bu tutum Anayasaya aykırı. Vatandaşlar silsile yolu ile haklarını Anayasa Mahkemesine kadar götürsün’ dedi.

BAŞKANLIK SİSTEMİ SUNİ GÜNDEM MADDESİ

Geçtiğimiz Perşembe günü kurmayları ile birlikte Sultanbeyli’ye gelen Saadet Partisi Genel Başkanı Mustafa Kamalak, ilk olarak partisinin yeni teşkilat binası gezdi. Parti binasında, 2B ve yabancılara toprak satışının artırılmasına ilişkin yasaları değerlendiren Kamalak, 6292 sayılı Orman Arazileri’nin 2B yasası ile satışına ‘Gasp Yasası’, 6302 sayılı Yabancılara Toprak Satışının artırılmasına ilişkin yasaya da ‘Hıyanet Yasası’ dedi. ‘Başkanlık Sistemi’ tartışmasının 2B Yasası ile Yabancılara Toprak Satışı’ yasasının üstünü örtmek için gündeme getirildiğini söyleyerek suni gündeme tepki gösteren Kamalak, “Son günlerdeki Başkanlık Sistemi tartışmaları da kanaatimiz odur ki, bu kanunları perdelemek içindir” dedi.

KAMALAK: ‘HUKUK BU HAKSIZLIĞA MÜSAADE ETMEZ’

“2B yasasının isminde ‘Orman Köylüleri’nin kalkınmalarının desteklenmesi ve Hazine arazilerinin satışı’ kısmı var. Bu altı çizilmesi gereken bir kavramdır. Köylüyü kalkındırmak satışın önündeki örtüdür” diyen Kamalak, bu yasanın asıl amacının köylünün hakkının gasp edilmesi olduğunun altını çizdi. Kamalak, “Hükümet 2B diye vasıflandırılan arazileri almasında, kalkındırılması kendisinin olsun. Asıl amaç vatandaşların ellerindeki 2B kapsamına giren yerlerin devlet tarafından yasal biçimde gasp edilmesidir. Bu anlamda bir gasp yasasıdır. Bu hukuk devleti anlayışı ile asla ve asla bağdaşamaz. Ellerindeki gecekonduları gasp edilecek olan vatandaşlarımız mutlak suretle mahkemelere müracaat etmelidirler. Hukuk buna müsaade etmez” dedi.

2B YASASI ANAYASANIN 125’İNCİ MADDESİNE AYKIRI

Kamalak, 2B yasasında yer alan bir maddenin de anayasaya aykırı olduğunu kaydederek, “Vatandaşın hak arama mücadelesinin önünü kesmek için de kanun metnini hazırlayan zihniyet ‘bu konu ile ilgili davalarda yürütmeyi durdurma ve tedbir kararı verilemez’ diyor. Bu hüküm de açıkça anayasaya aykırıdır. Niye aykırı. Çünkü anayasanın 125’inci maddesinin son fıkrasına göre ‘İdare işleminin uygulanması halinde telafisi güç, imkansız zararların doğması durumunda gerekçe gösterilerek yürütmenin durdurulmasına karar verilebilir’ diyor. Anayasanın izin verdiği bir konuda yasa o izni kaldıramaz. Hukuk devletinin gereği olarak kaldıramaz” dedi.

VATANDAŞLAR BİREYSEL OLARAK MAHKEMELERE GİTSİN

Kamalak, TBMM dışında oldukları için Anayasa Mahkemesi’ne başvuramadıklarını ancak ana muhalefet partisi olan Cumhuriyet Halk Partisi’nin bu konuda mahkemeye başvurması gerektiğini söyleyerek, vatandaşların da bireysel olarak yasanın iptali için mahkeme silsilesi yoluyla Anayasa Mahkemesi’ne başvurmalarını istedi. Kamalak, ilçe binasında yaptığı basın açıklamasından sonra Atlas Kongre Salonuna geçerek partisinin ilçe divanına katıldı. Kamalak, daha sonra bir takım ziyaretlerde bulunarak Sultanbeyli’den ayrıldı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.