REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

MEZARLIKTA KIBLE HATASI

MEZARLIKTA KIBLE HATASI
07 Haziran 2012 - 13:02

Sultanbeyli Ahmet Yesevi Mahallesinde bulunan Teferrüştepe Mezarlığında birçok mezarın kıblesinin yanlış olduğu ortaya çıktı. Kıbleye göre 45 derece farklı olduğu iddiası vatandaşların tepkisini çekti. Pusula ile ölçüm yaptıklarını söyleyen vatandaşlar, yetkililerin açtığı mezarı yeniden kazdı. Mezarlıklar müdürlüğü yetkilileri, Teferrüştepe mezarlığının 2010 yılından sonra Büyükşehir Belediyesine geçtiğini, dolaysıyla önceki yıllarda gömülmüş naaşların kıblesinin yanlış olabileceğini dile getirdiler.

 

‘Yanlış kıble’ iddiası mezarı yeniden kazdırdı

 

Tedavi gördüğü hastanede önceki gün hayatını kaybeden Cemile Sak (60), 2 yıl önce hayatını kaybeden eşi Mirza Sak’ın kabrinin yanına gömülmek için Ahmet Yesevi Mahallesi’ndeki Teferrüş Mezarlığı’na getirildi. Mezarlıklar Müdürlüğü yetkilileri tarafından açılan mezarın başına getirilmesinden sonra cenaze sahipleri, mezarların yönünün yanlış olmasından şüphe ederek pusula ile ölçüm yaptı. Ölçüm sonuçlarına göre vatandaşlar kabirlerin açılarında yaklaşık 45 derecelik sapma olduğunu iddia etti. Tespitlerini yetkililerle paylaşan cenaze sahipleri, yetkililerin açtığı mezarı yeniden kazarak cenazeyi defnetti.  Mezarlıktaki kıble yönünün yeniden belirlenmesini isteyen vatandaşlar, diğer kabirlerin yönlerinin de değiştirilmesi gerektiğini söyledi.

Bu arada, mezarlığın güvenlik görevlileri, Cihan muhabirinin ve gazetecilerin çekim yapmasını engellemek istedi. Muhabirleri mezarlıktan çıkaran görevliler, mezarlık dışında da çekim yapıp vatandaşlarla röportaj yapılmasına engel olmaya çalıştı.

DAHA ÖNCE DE CAMİNİN KIBLESİ YANLIŞ ÇIKMIŞTI

 

Hatırlanacağı üzere bundan birkaç ay evvel Sultanbeyli’de bazı camilerin kıblesinin yanlış olduğu ortaya çıkmış ve bu hatanın ortadan kaldırılması için vatandaş yetkilileri göreve çağırmıştı. Aradan geçen onca zamana rağmen Sultanbeyli Müftülüğü konuyla ilgili tatmin edici bir açıklama ve çalışma yapmış değil. Şimdi de mezarların kıblesinin yanlış olmasından sonra bakalım Sultanbeyli Müftülüğü nasıl bir çalışma içerisine girecek.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.