REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Müslümanlara Domuz Ürünleri Yediriyorlar!

Müslümanlara Domuz Ürünleri Yediriyorlar!
20 Mayıs 2012 - 17:22

Sultanbeyli’de konuşan ve hazır gıdalar konusunda uyarılar yapan GİMDES Başkanı Hüseyin Kami Büyüközer;

Müslümanlara Domuz Ürünleri Yediriyorlar!

 

Sultanbeyli Helal Gıda Platformu’nun Atlas kongre salonunda düzenlediği “Helal Gıda” adlı konferansta konuşan Dr. Müh. Hüseyin Kami Büyüközer, Müslümanların “Hiç bilenlerle bilmeyenler bir olur mu?” düsturundan hareketle hazır gıdalar ve yeme içme konusunda dikkatli olmaya çağırdı.

 

Müslümanlara domuzu, özellikle jelatin, et ve süt ürünleriyle yediriyorlar!

Avrupa’da da özellikle gıda katkıları ve jelatin üzerine araştırmalar yaptığını belirten Büyüközer, özellikle hayvansal atıklardan üretilen jelatin katkı maddesinin, neredeyse tamamına yakının Müslüman olmayan ülkelerden ithal edildiğini ve bu sebeple iki yönden sakıncalı olduğunu belirtti. Büyüközer, batılı ülkelerin özellikle çokça tükettiği domuz atıklarını ve Müslümanlar için yenmesi haram olan Allah’ın adı anılmadan kesilen hayvanların atıklarından jelatin ürettiklerini belirterek, tüm İslam aleminin bu ürünleri sorgulamadan tükettiklerini belirtti. Büyüközer, Jelatinin neredeyse tüm gıdalarda kıvam artırıcı ve su tutucu olarak çok yaygın bir şekilde kullanıldığını belirtti.

Et ürünlerinde, sucuk, pastırma ve benzeri ürünlerde renklendirici ve koruyucu olarak kullanılan Sodyum nitrit maddesinin de 1 numaralı konserojen olduğunu belirten Büyüközer, gıdalara lezzetli olması için katılan MSG maddesinin ise yalancı tat verdiğini ve bağımlılık ve Alzheimer hastalığı yaptığını belirtti.

 

Büyüközer, GİMDES’i de tanıttı

Gıda sanayinin de, diğer sanayi kollarında olduğu gibi Batı’nın kontrolü ve hakimiyeti altında olduğuna işaret eden Gıda ve İhtiyaç Maddeleri Denetleme ve Sertifikalandırma Araştırmaları Derneği (GİMDES) Başkanı Dr. Hüseyin Kâmi Büyüközer, fabrika kuruluşundan imalat teknolojine, hammaddelerine varıncaya kadar her şey üzerinde bu kontrolün geçerli olduğunu belirtiyor. Büyüközer, İslam ülkelerinde margarinden bisküvi, çikolata, şekerlemeye, kolalı içeceklerden gazoz fabrikalarına kadar hepsinin, Batı’dan alınan formül ve teknolojilerle, hatta birçoklarının da yabancı uzmanların nezaretinde çalışmalarını sürdürdüğünü kaydediyor. “Boğazından geçecek lokmanın emniyetinden sorumlu olan Müslüman bu durumda ne yapmalıdır?” sorusunu soran Büyüközer, GİMDES’in bu ana tema çerçevesinde kurulduğunu ifade ediyor. Derneğin çalışma alanlarının, öncelikle toplumun helal kavramı üzerinde kaybolmaya yüz tutmuş duyarlılığını yeniden onarmaya yönelik çalışmalar. Bir diğer amaç ise bu konuda kamu makamlarının dikkatini çekmek olduğunu belirtiyor.

Alışveriş yaparken nelere dikkat edilmeli?

Satın alacağınız ürünün içindeki maddeleri belirten etiketin bulunduğundan emin olun.

– ETİKETTE yazan maddeleri tek tek kontrol edin. Sakıncalı madde bulunan gıdadan uzak durun.

– Helal kesim et ürünü sattığından kesin olarak emin olmadığınız market veya kasaptan et almayın.

– En son açıklanmış helal-haram katkı maddeler listesini ve helal sertifika almış firmalar listesini http://www.gimdes.org ve www.gidaraporu.com sitesinden temin edebilirsiniz.

– Özellikle şu ürünleri alırken dikkatli olun: Et ürünleri, peynir, yoğurt, cips, kek, pasta, yemek, margarin, yağda kızartma, hazır çorba, krem şanti, pudink, sos, çikolata, şekerleme, dondurma, hazır yufka.

– Bilmediklerinizi sağlam bilgi kaynaklarına ulaşarak öğrenmeye çalışın.

– Takva üzere yaşamak istiyorsanız, emin olmadığınız gıda maddelerini almayın.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.