REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

Yeni Anayasayla Türkiye Yoluna Devam Edecektir

Yeni Anayasayla Türkiye Yoluna Devam Edecektir
26 Şubat 2012 - 13:52

Yeni Anayasayla Türkiye Yoluna Devam Edecektir

Eğitim-Bir Sen İstanbul 4 No.lu Şube Prof. Dr. Mümtazer Türköne’nin katılımıyla ‘’Yeni Anayasa Çalışmaları’’ konulu bir Konferans düzenledi.

Pendik Mehmet Akif Ersoy Sanat evi Salonunda düzenlenen konferansa yoğun ilgi gösterildi. Konferansın açılışında kısa bir selamlama konuşması yapan Şube Başkanı Talat Yavuz;

‘’Yeni Anayasa çalışmalarını önemsiyoruz. Biz Konfederasyon olarak ‘Yeni Anayasa Değişikliğiyle ilgili’ süreçte Referandum’a destek verdik. Hazırlanacak yeni Anayasa Paketi içerisinde özgürlük ve hürriyet de olacak, ekmek-aş da olacak dedik. Biz Çocuklarımızın bir daha o karanlık dönemleri yaşamaması için, çocuklarımıza iyi bir gelecek miras bırakmak için yeni Anayasa çalışmalarını önemsiyoruz’’ dedi.

Daha sonra kürsüye gelen Prof. Dr. Mümtazer Türköne önce bir slaytla sunu izletti. Sunuda, Cumhuriyetin ilk yıllarından başlayarak 1935 yıllarına kadar geçen süre içerisinde yayınlanan ulusal gazetelerin haberlerini tarayarak ’19 Mayıs’ın ertesi günü çıkan haberleri gösterdi. Bu haberlerin tamamına yakını,  genellikle Samsun merkezli olup; ‘Jimnastik Bayramı Samsunda Kutlandı.’, ‘Samsunda Gazi Günü’, ‘Samsunda Bayram’, ‘Tepebaşında Müsabaka’, ‘Jimnastik Şenlikleri Yapıldı’ şeklinde veriliyor. 1935 Yılında bir spor kulübü tarafından teklif edilen ’19 Mayısın Atatürk’ün Samsuna ayak basması nedeniyle, sporla birleştirelim teklifi’ 1938 yılında ancak kabul ediliyor. 1938den 1942 lere kadar çıkan gazete haber başlıkları da şöyle; ‘Jimnastik Görüntüleri’, ’19 Mayıs Bayram’, ‘Jimnastik Bayramı’ şeklinde devam ediyor. 1961 de ‘19 Mayıs’ı Kutluyoruz’.

Türköne sözlerine şöyle başladı;

‘’Kısaca hikaye şu; 1932 Mayıs ayında İsmet İnönü yandaş basın mensuplarıyla kalabalık bir topluluk halinde İtalyaya (Romaya) gidiyorlar. Faşist Musolininin bayramını izleyip fazlaca etkileniyorlar. Hitler ise bunu 1932 de Almanya da uyguluyorlar. Bizdeki Halk Partisi o zaman bunları örnek alıyor. 1935 Yılında 1. Adam Atatürk, 2. Adam İsmet İnönü, 3. Adam Recep Peker. Recep Peker’in önemli bir konumu var. Genel Sekreter konumunda. Recep Peker 1935 yılında Almanya’ya gidiyor. Ardından Cumhuriyet Halk Partisi Faşist Modeli alıyor. Devlet, parti devleti oluyor. Bunu sağlayan Recep Pekerdir. 1935 Yılında Spor Bayramı yeni bir içerik kazanıyor.’’ Diyen Türköne sözlerini şöyle devam ettirdi; ‘’Geçen seneye kadar model aynı idi. Spor hareketi değil. Uyum içinde gençler aynı hareketi, askeri eğitimle yapıyordu. Hala İlkokul çocuklarına bile, rahat-hazır ol yaptırmak faşist eğitimi 1930lu yılların kalıntısı. Almanya da faşizm kalkınca bu uygulama kalktı. Rusya da dağılınca bir süre direndi,  sonra onlar da bıraktı. Bizde ise 1930-1940’ların ruhu öğrencilere enjekte ediliyor. Bu sembolik ritüellerin kaldırılması (Demokrasi için, yeni Anayasa için) çok önemli bir gelişme. Bakanlık 19 Mayıs ve 23 Nisan kutlamalarına bir düzenleme getirdi. Bu gelişme önemli bir gelişmedir. Toplumu, Hukuku Demokratikleştirme hareketidir. Bunu asıl tamamlayacak olan anayasadır.’’ Diyen Türköne anayasanın başlangıç maddeleri ile ilgili görüşlerini de özetledikten sonra sözlerini şöyle tamamladı;

‘’Anayasa ile ilgili son günlerde Türkiye de karamsar bir hava var. Ben buna katılmıyorum. Yeteri kadar tanıtım yapılmıyor ama, meclis’in belirlediği takvim Ağustostan beri işliyor. Meclis Uzlaştırma Komisyonu, anayasa yapmalı diye bir görevi yoktur. Müzakere sürecinde teklif ve önerileri toplayarak sistematik olarak tasnif ediyorlar. Yani, anayasanın yapım süreciyle ilgili bir sıkıntı yok. AK Parti’nin aksi bir tercihi yok. Yapmak zorunda. Bu, bisikletle gitmeye benzer. Durduğu anda düşer. Bu hükümet Anayasayı yapacak. Yeni Anayasa ile Türkiye Parlamenter Sistem ile yoluna devam edecektir. Anayasa konusunda umutlu olalım. Müdahil olalım. Teklif ve önerilerimizi Meclise (ilgili merci’e) gönderelim. Sabrınız ve ev sahipliğiniz için teşekkür ederim.’’ Dedi.

Daha sonra katılımcıların soruları ve Türköne’nin cevapları ile bir süre daha oturum devam etti. Bir dinleyicinin ‘’Yapılacak anayasanın ömrü ne kadar olur?’’ sorusuna ‘’250 Sene’’ cevabını verdi.

 

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.