REKLAM ALANI

(160x600px)

Esnek veya Sabit Ölçü Verebilirsiniz.

Haber Takip

Tüm Dünyayı Etkisi Altına Alan
COVID-19 Salgınında SON DAKİKA Gelişmeleri
#BizBizeYeteriz Türkiyem! Korona yaz 8119'a gönder 10 TL bağışta bulun

HALK KONUŞUYOR MECLİS DİNLİYOR

HALK KONUŞUYOR MECLİS DİNLİYOR
26 Şubat 2012 - 13:48

HALK KONUŞUYOR MECLİS DİNLİYOR

Sultanbeyli Belediyesi ve Türkiye küçük Millet Meclisi’nin ortaklaşa düzenlediği “Anayasamızı Hazırlıyoruz” konulu söyleşilerin dördüncüsü Belediye Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Sosyolog-gazeteci Ferhat Kentel ve Sağlık Hakkı Hareketi Başkanı ve aynı zamanda hasta hakları aktivisti olan Mustafa Sütlaş’ın konuşmacı olarak katıldığı söyleşinin bu ayki konusu hak arama, adil yargılanma ve savunma hakkı oldu.

Halk konuşuyor, Meclis dinliyor sloganıyla çalışmalarını sürdüren Türkiye küçük Millet Meclisi’nin söyleşi programı, kişilerin en temel hak ve özgürlüklerinden olan “Hak Arama” konusunda anayasamızda ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi’nde yer alan kanunların anlatıldığı video gösterimi ile başladı.

Video gösteriminin ardından, Ferhat Kentel ve Mustafa Sütlaş programın çerçevesini çizen giriş konuşmalarını yaptılar.

Konuşmasında bir hukukçu olmadığını ancak hukukun sosyolojik etkilerinin topluma yansımasını önemsediğini ifade eden Ferhat Kentel, bu durumun en çarpıcı örneğinin de harf inkılabında yaşandığını belirtti. Bir neslin bir  gecede cahil duruma düştüğünü söyleyen Kentel, kanun koyucuların halka rağmen halk için yasa yapmamaları gerektiğinin altını çizdi.

Bir diğer konuşmacı olan Mustafa Sütlaş da ideal anayasanın olmadığını ancak halkın katılım gösterdiği bu tarz söyleşilerde ortaya çıkacak ortak akıl sayesinde ideale yakın bir anayasanın oluşturulabileceğini belirtti.

Vatandaşların soru ve yorumlarıyla söyleşiye ortak olduğu programda, devletin vatandaşıyla göz hizasında buluşması gerektiği fikri öne çıktı.

REKLAM ALANI

(336x280px)

Anasayfa Sağ Bloka Esnek veya Sabit ölçülerde SINIRSIZ reklam alanını şablon olarak ekleyebilirsiniz. Şuan örnek olarak sadece 2 reklam kullanıldı.

Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.